ORTOTICKO PROTETICKÉ CENTRUM s.r.o.
Kamenná 178/7, 639 00 Brno-Štýřice, CZ
Tel.: 531 012 151     Mobil: 773 832 028
E-mail: monika.obhlidalova@ortoprotetika-brno.cz

Úvod k protézám dolních končetin

Protézy dolních končetin

 

       Protézy dolních končetin

       Protézy chodidla

       Publikace pro amputované

 

 

 

CO JE PROTÉZA?

Protéza nahrazuje chybějící část končetiny.
V posledních letech se v protetice zrychlil vývoj nových technologií a materiálů používaných při výrobě protéz dolních končetin. To přispívá k jednoduššímu, spolehlivějšímu a komfortnějšímu používání protetických pomůcek. I mladým uživatelům se rozšiřují možnosti k zajištění běžných i nadstandardních pohybových aktivit.

Druh použité technologie a sestavu komponentů pro zhotovení protézy volí vždy protetický technik :

  • Podle posouzení zdravotního stavu před amputací
  • Podle posouzení zdravotního stavu a pohybové aktivity po amputaci
  • Podle pozitivní motivace využití protetické náhrady
  • Podle hmotnosti


Žádný uživatel by neměl spoléhat jen na to, že je protéza vyrobena za použití moderních materiálů a technologií. Vyhlídky na návrat do běžného života s minimálním omezením jsou mnohem lepší, když budoucí uživatel protetické náhrady spolupracuje s lékaři a rehabilitačními pracovníky na co nejrychlejším zlepšení svého zdravotního stavu a fyzické kondice. 


Řiďte se pokyny protetika ! 

Od první návštěvy protetického technika se řiďte jeho pokyny. Přispějete tak k méně bolestnému návratu ke svým původním pohybovým aktivitám a rychlejšímu zařazení do společnosti. Výrobou nové ortopedické pomůcky spolupráce s protetikem nekončí. Je nutné se o pomůcku starat, udržovat ji v čistotě, zajistit její údržbu a používat ji k účelům k jakým byla konstruována. V opačném případě nemůže protetik ručit za bezpečnost pomůcky. 

AMPUTAČNÍ VÝŠKY DOLNÍCH KONČETIN

Protézy dolních končetinProtéza pro exartikulaci v kyčelním kloubu

Protéza stehenní

Protéza pro exartikulaci v kolenním kloubu
Protéza bércová 

Protéza chodidla

 

VÝROBA LŮŽKA PROTÉZY DOLNÍ KONČETINY

Výroba všech lůžek protéz dolní končetiny se provádí individuálně odebráním sádrového odlitku. Při sádrování by měl být budoucí uživatel protézy v takové fyzické kondici, aby mohl stát, případně s oporou berlí, kůže pahýlu musí být zhojená. Pro výrobu skeletu lůžek protéz se používá skelné vlákno a polyesterový návlek prosycený metylakrylátovou pryskyřicí, pokud je třeba skelet lůžka maximálně odlehčit, je možné skelné vlákno nahradit uhlíkovou tkaninou. Vhodným materiálem pro protézy dolní končetiny jsou i termoplasty.

OPRAVA PROTÉZY DOLNÍ KONČETINY

Na opravu protézy dolní končetiny se objednávejte na protetické pracoviště ihned, jakmile zjistíte závadu (neotálejte s řešením). Při složitější opravě, počítejte s celodenní návštěvou na protetickém pracovišti nebo s několika dny bez pomůcky. S sebou si vezměte od lékaře předepsaný poukaz na opravu, kartičku pojišťovny, lékařskou zprávu a protetický průkaz, pokud jste jej od nás obdrželi. 

UŽITNÁ DOBA

Užitná doba protéz dolní končetiny je 24 měsíců. Je to doba, kdy končí záruční lhůta většiny dílů, ze kterých se protéza skládá. Po uplynutí této doby je vhodné, aby protetický technik provedl na základě lékařského poukazu na opravu kompletní prohlídku protézy dolní končetiny s případnou opravou nebo výměnou některých opotřebovaných dílů a doporučil další termín kompletní prohlídky. Pokud technik zjistí, že protéza je ve velmi špatném technickém stavu, není funkční, náklady na opravu by přesáhly náklady výroby nové protézy nebo že opravu nelze provést, doporučí zhotovení nové protézy a zajistí likvidaci staré. U dětí nebo uživatelů prvovybavení může dojít ke zhotovení dalšího nového vybavení i dříve, z důvodů velkých změn v růstu nebo aktivity. 

PÉČE O POKOŽKU A PROTÉZU DOLNÍ KONČETINY

Derma Function - Protézy dolních končetin 453H30=D
Kosmetická taštička obsahuje kompletní sadu ošetřujících přípravků: Derma Clean, Derma Repair a Derma Prevent.
Derma Clean -Protézy dolních končetin Derma Clean
Čistí šetrným způsobem pokožku, protézu i silikonový návlek.
Obsah: 500 ml
Derma Repair -Protézy dolních končetin Derma Prevent Derma Repair
Zajišťuje trvale namáhané pokožce potřebnou péči a regeneraci.
Obsah: 200 ml

Derma Prevent
Chrání před účinky tlaku a tření na pokožce a před tvorbou potu a nepříjemného odéru.
Obsah: 100 ml

Uvedené kosmetické přípravky lze objednat pouze v celé sadě pod označením 453H30=D na našem e-shopu nebo v evidenci naší provozovny

ÚPRAVY LŮŽKA PROTÉZ DOLNÍ KONČETINY

První rok po amputaci dochází k objemovým změnám na celém těle, ale hlavně na pahýlu končetiny. Tyto změny mohou přetrvávat i déle, zvláště při oběhových a cévních onemocněních. Přesto je důležité, aby si každý uživatel protézy dolní končetiny udržoval svoji stálou tělesnou hmotnost. Pokud dojde kvůli změnám na pahýlu k jeho uvolňování z lůžka protézy a tím ke zhoršenému ovládání protézy, doporučujeme provést úpravu lůžka objímky. Drobné změny dokáže uživatel kompenzovat sám přidáním nebo ubráním počtu pahýlových návleků nebo dle instrukcí protetika. 

INFORMUJTE SVÉHO PROTETIKA! 

Pro každého protetického technika je velmi důležité, aby jej uživatel protézy informoval o důležitých změnách, majících vliv na používání pomůcky. Například o změnách zdravotního stavu, změnách tělesné hmotnosti, změně pohybové aktivity. Technik přizpůsobí protézu vzniklým změnám. Přesnými informacemi pomůžete předejít zbytečným nesnázím způsobenými například přetížením a zničením komponentů, které byly použity pro nižší tělesnou hmotnost nebo nižší tělesnou aktivitu. zadat dotaz