ORTOTICKO PROTETICKÉ CENTRUM s.r.o.
Kamenná 178/7, 639 00 Brno-Štýřice, CZ
Tel.: 531 012 151     Mobil: 773 832 028
E-mail: monika.obhlidalova@ortoprotetika-brno.cz

Poradna online

Vítáme Vás V NAŠÍ PORADNĚ

Na konci této stránky je pro Vás připraven formulář s možností nám zadat dotaz. Všechny dotazy i s našimi odpověďmi budou automaticky zveřejněny se zachováním absolutní anonymity tazatele. Zveřejněním dotazů bychom chtěli vyjít vstříc ostatním návštěvníkům našich stránek, kteří mohou mít podobný problém, a mohou se tak lépe zorientovat v našich nabízených službách.

2017-04-13 18:40:53

Otázka:Prosim o vysvetleni dg.v CA nalezame menisky.x-vazy.chrupavky int.Lavage. rtg.gonarthrosis gr.II.sin .Dekuji

2017-01-14 19:24:00

Otázka:Manžel má protézu - stehenní asi 10 let. Chodí o dvou francouzských holích. Teď je po operaci ruky, a nebude už moci ruku zatěžovat, už měsíc sedí na vozíku a je z toho nešťastný. Je nějaká možnost rehabilitace kde by ho naučili chodit jen s jednou holí? Jsme z Ostravy a tady nic takového není. Moc vám děkuji za případnou radu.

2016-11-10 18:32:33

Otázka:Dobrý den, jsem po reamputaci levého přednoží, kde se ještě hojí dekubit a proto mám klidový režim. MUDr. Jana Pecová z Podiatrie u sv. Anny mi na Vás dala kontakt s tím, že je možné vzít míru na výrobu protézky i u mě doma. Můžete mi, prosím, k tomuto sdělit podrobnosti? Děkuji za odpověď

2009-06-14

Otázka:

Dobrý den, můj devítiletý syn se narodil s nevyvinutými prsty na pravé ruce: ukazovák, prostředník, prsteník. V tomto věku nechce o náhradě ani slyšet, přesto bych se rád zeptal, zda je možné protézy vyrobit, jak by byly uchyceny atd. Děkuji.

Odpověď:

Protézu lze vyrobit, je ze silikonového materiálu, kde jsou patrné detailní partie prstů i s nehtem (vrásky-žilky). Náhrada vypadá jako těsná kosmetická rukavice. Při měření vybereme odstín odpovídající barvě jeho pokožky. Náhrada se upevňuje pomocí jemného zipového zapínání, které je šetrně schované v dlaňové části. Uvnitř silikonové rukavice jsou výplně nahrazující prsty. Do rukavice se při zkoušce udělají otvory pro zdravé prsty. Tuto kosmetickou náhradu je možné si nasadit např. při návštěvě bazénu, pro přírodní koupání, prsty využít pro práci na PC, při sportovní činnosti, společenském tanci atd. U dětí je nárok na výrobu protézy individuální, podle růstu končetiny a výroba je plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Záleží na rozhodnutí syna, ale později může jeho budoucí zaměstnavatel náhradu ruky požadovat k pracovnímu zařazení v zaměstnání a v jeho osobním životě se to možná bude hodit také. Těchto typů kosmetických náhrad jsme vyrobili dost a zákazníci jsou spokojeni. Dejte synovi čas, aby se rozhodl sám, možná to časem přijme. Ukázky náhrad najdete na našich webových stránkách v levém sloupci - protéza horních končetin - protézy prstů a ruky.

2009-05-12

Otázka:Můžete mi z Vaší zkušenosti říci, po jakém časovém intervalu dojde k "napasování" protézy, popř. sžití se s novou končetinou? Je třeba nějakého cvičení, rehabilitace? Jak dlouho trvá výroba protézy na míru? Děkuji.

Odpověď: Výroba protézy trvá asi 1 měsíc, ale vše se skutečně odvíjí například od toho, jestli je pahýl dobře zhojený, jestli není nateklý, zda je dobře bandážován a o tom si s Vámi promluví náš technik, pokud to ještě neudělala rehabilitace při propuštění z nemocnice. Každý člověk si na protézu zvyká jinak a je to individuální záležitost. Máme zákazníky, kteří s protézou dělají domácí kutilské práce, ale máme i pacienty, kteří nosí protézu pouze z estetických důvodů. Důležitá je úzká spolupráce uživatele s naším technikem, který vyrábí pomůcku tak, aby splnila co možná nejvíce požadavků zákazníka. Jak pomůcku uživatel přijme, záleží i na jeho celkovém psychickém stavu a životním přístupu. Na našich stránkách si můžete prohlédnout některé typy protéz HK a najdete tam i další informace.

2009-05-12

Otázka:Prosím pomozte mi, přítel přišel o ruku, je fotograf a přišel o levou ruku v rameni, šlo by udělat protézu, aby s ní mohl hýbat a dělat to, co předtím, děkuji za odpověď, ten člověk chce spáchat sebevraždu, prosím pomozte, děkuji.

Odpověď: Všechny typy protéz horních končetin, které vyrábíme, si můžete prohlédnout na našich webových stránkách zde. Každá protéza je pouze částečnou náhradou ruky a přestože určité pohybové funkce plní, zdravou končetinu nikdy nemůže plně nahradit. Ztráta končetiny není rozhodně důvodem k sebevraždě, máme zákazníky, kteří se velmi rychle naučili pomůcku používat a koníčky, které dělali dříve, mohou s částečným omezením nebo přizpůsobením dělat i nadále. Než se protéza začne vyrábět, musí být rána po amputaci úplně zhojená. Pokud budete mít ještě nějaký dotaz, ráda Vám odpovím.

2009-05-12

Otázka:Dobrý den, mému otci - 59 let - byla následkem pracovního úrazu amputována část levé horní končetiny cca 10 cm nad zápěstím. Existuje protéza, která by umožnila znovu "používat" levou ruku? Mám na mysli i motorické úkony jako uchopení předmětu, sevření ap.. Pokud ano, prosím poraďte mi postup při získání, popř. cenu za kvalitní protézu. Děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď: Všechny protetické pomůcky hradí plně zdravotní pojišťovny. Nejdříve musí ortoped nebo rehabilitační lékař vystavit poukaz na ortopedickou pomůcku s kódem 05 0001681 - protéza horní končetiny prvovybavení (pomůcku neschvaluje revizní lékař) a potom by se měl tatínek objednat v naší evidenci na tel. čísle 541 218 083 a domluvit si konzultaci. S naším technikem se potom na všem domluví, řekne, co by si představoval, co by chtěl s rukou dělat a technik potom na základě domluvy, aktivity a zdravotního stavu zvolí vhodné komponenty. Na každou domluvu, zkoušku a předání je přítomnost Vašeho tatínka na našem pracovišti nutná.

2008-12-28

Otázka:Dobrý den, chtěl bych se zeptat na možnost protézy prstu - přišel jsem o půlku palce pravé ruky těsně nad horním kloubem - nebo nějaké další možnosti náhrady. Děkuji.

Odpověď: Náhrady prstů vyrábíme, zdravotní pojišťovny náklady hradí plně. Nejdříve Vám musí ortoped nebo rehabilitační lékař předepsat poukaz na ortopedickou pomůcku (kód 05 0001681 - protéza HK prvovybavení), poukaz neschvaluje revizní lékař. Potom se telefonicky objednáte u nás na telefonním čísle 541 218 083. Náš protetický technik Vám bude postupně vše vysvětlovat a bude s Vámi v kontaktu po celou dobu výroby Vaší zakázky. Pokud si chcete ještě více přečíst o náhradách prstů, najdete obrázky i text na našich webových stránkách v menu pro klienty a lékaře - Protézy prstů a ruky.

2008-05-29

Otázka:Máme dcerušku, 6 let, DMO, spastická diparesa. Nechodí, sama nesedí, držení těla je velmi nestabilní, od 3 let leze po čtyřech - styl "hupkání". Rehabilitace probíhá stabilně, do 3 let jejího věku intenzivně Vojtova metoda. V červnu 2006 provedena operace horních adduktorů na základě možné luxace kyčlí, stav po operaci nezměněn k lepšímu či horšímu. Pravidelně navštěvujeme neurologa, ortopeda, rehabilit.pracovnici při spec. školce. Z pomůcek používá pojízdnou židličku, stojítko, ortopedické boty, ortézy do botiček. Nezávisle na našich ošetřujících lékařích (porada s neurologem) jsme navštívili dětského neurologa, který nás lépe obeznámil s možnými a zřejmě již probíhajícími deformacemi spastického těla. Tím nás navedl na myšlenku, jak použitím speciálních pomůcek (např. během spánku) zlepšit stav příliš zatěžovaného těla, pokud možno bez invazivních metod. Potřebujeme skutečně odbornou radu v této oblasti, ze zkušeností nejlépe nezávislých profesionálů. Vaše firma je jistě pro nás výbornou volbou. Otázky: 1) objednáme se u Vás na 1.návštěvu, přijedeme i s dcerou - kolik odborníků (neurolog, ortoped, technik) si Marušku prohlédne a na základě jejich a naší společné diskuse získáme představu o možných podpůrných pomůckách? 2) máte k dispozici vlastního ortopeda či neurortopeda? 3) jaké lékařské zprávy či RTG potřebujete posoudit? 4) vysvětlíte nám zároveň (při případné shodě na výběru pomůcky) postup se zdravotní pojišťovnou? O použití jiných pomůcek, než které jsem popsala, nemáme zkušenosti, jen vlastní představu. Budete velmi laskavi, podáte-li mi zprávu, jak celou situaci vidíte Vy a vysvětlíte-li nám postup, jak s Vámi vejít v kontakt. Děkuji za pochopení.

Odpověď: Pokusím se Vám na všechny dotazy odpovědět. Naše firma vyrábí individuální protetické pomůcky. Tyto vyrábíme na základě přesných požadavků ošetřujících lékařů, odborníků, kteří vypíší poukaz na ortopedickou pomůcku a specifikují své požadavky. Tyto pomůcky proplácí pojišťovny plně, zákazník nemusí nic platit. V naší firmě již žádného lékaře nemáme, jsou zde fyzioterapeutové vyškolení pro technickou ortopedicko-protetickou práci. Mohu Vám také potvrdit dlouholeté zkušenosti našich pracovníků, jejichž odborné znalosti jsou na vysoké úrovni. Doporučuji Vám prohlédnout si naše webové stránky, na kterých se dočtete, jakým systémem pracujeme, je tam kontakt na naši paní v evidenci, která Vás organizačně navede, jakým způsobem si zajistíte poukaz, domluví s Vámi termíny návštěv a pohlídá Vaši zakázku od začátku do konce. Vše můžete konzultovat s protetickým technikem, který Vás dostane na starost při Vaší první návštěvě. Ke své práci potřebujeme lékařské zprávy, poukaz na ortopedickou pomůcku a přesné specifikování požadavků lékaře.

2007-12-20

Otázka:Mohu se v hyperextenčním tříbodovém korzetu koupat?

Odpověď: Pokud máte hyperextenční korzet tříbodový vyrobený a předaný v naší firmě a lékař Vám nařídil jej ani na chvíli neodkládat, tak se v něm koupat můžete. Stačí jej potom osušit ručníkem. Dbejte na to, abyste mýdlo nebo sprchový gel dobře z pomůcky opláchl a osušil, aby Vám zbytky mýdla a vody mezi pomůckou a tělem nedráždily kůži. V případě, že je vyroben v jiné firmě, Vám na Váš dotaz nemohu odpovědět, protože nevím, jaké materiály k výrobě jiná firma použila.

2007-11-12

Otázka:Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli byste mi vyrobili korzet, potřebuji hlavně na práci, mám skoliózu Th 50st., je mi 32 let, děkuji za odpověď.

Odpověď: Podpůrný korzet můžeme vyrobit. Požádejte ortopeda o vypsání poukazu na podpůrnou trupovou pomůcku - kód 05 0000957 a jakmile budete mít poukaz, objednejte se v naší evidenci na telefonním čísle 541 218 083. Pomůcku nemusí schvalovat revizní lékař a hradí ji plně Vaše zdravotní pojišťovna. Další informace o pomůcce najdete na našich webových stránkách zde.

2007-09-10

Otázka:Dobrý den, je možné si u vás nechat zhotovit trupovou ortézu korekční aktivní i v případě, že mi ji lékař nepředepíše a byla bych tedy samoplátce? Jaké jsou ceny? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Můžeme vyrobit jakoukoliv pomůcku i bez lékařského předpisu. Trupových ortéz je hodně druhů a nedokážeme Vám v této fázi říci cenu. Proto bude nejlepší, když se přijdete domluvit osobně, potom Vám budeme moci cenu předběžně spočítat. Pokud budete mít i nadále zájem o výrobu, domluvte si prosím termín návštěvy na telefonním čísle 541 218 083.

2007-04-15

Otázka:Po úrazu mi byla amputována pravá noha v bérci a levá ruka v lokti, nechci nosit protézy, měl bych?

Odpověď: Nosit protézy není nutnost, pokud chcete sedět na vozíčku a být závislý na druhé osobě. Pokud ale chcete být samostatný, potom Vám protéza dolní končetiny umožní volný pohyb bez berlí a protézou ruky si můžete různé věci přidržet a pomoci tak druhé ruce. Protézy ruky lze vybavit různými pracovními násadami a máme pacienty, kteří běžně provádějí domácí kutilské práce. Pokud to jenom trošku dovoluje Váš další zdravotní stav, určitě tyto možnosti nezavrhujte. Nárok na protézy máte a náklady plně hradí zdravotní pojišťovny. Na našem pracovišti bychom Vás v průběhu výroby se vším obeznámili a naučili Vás pomůcky používat. Na telefonním čísle 541 218 083 Vám naše paní v evidenci poradí, jaké dokumenty je potřeba vyřídit, může Vás i objednat.

2007-02-28

Otázka:Dobrý den, chystám se na plánovaný operační výkon - amputaci obou nohou v oblasti stehen. Chci se zeptat, jak dlouho po této operaci je možné začít nosit protézy a jak je vysoká pravděpodobnost jejich správné funkčnosti. Je možné se na protézách pohybovat i celý den nebo jen krátkodobě? Samozřejmě chápu, že se jedná o velmi individuální záležitost, ale přesto děkuji za každou zkušenost.

Odpověď: Jde skutečně o individuální záležitost. Záleží na tom, jak rychle se po amputaci zahojí jizvy, na Vašem věku a celkovém zdravotním stavu. Rehabilitační pracovník by Vás měl ihned po amputaci naučit bandážovat pahýly, aby došlo k jejich správnému natvarování a měl by se postarat o dobrý stav Vaší fyzické kondice. Pokud nenastanou jiné komplikace, mohly by se protézy začít vyrábět zhruba po 3-5 týdnech po operaci. Vyrábí se takzvané prvovybavení, které je plně funkční, výběr komponentů odpovídá schopnostem člověka, který se teprve bude učit na protézách chodit. Na našem pracovišti je součástí předání protéz i podrobná, rozsáhlá instruktáž a metodika se speciálním vybavením pro výuku chůze. Zhruba po 1 roce, kdy se člověk naučí pomůcku používat a rozměry pahýlů se stabilizují, vyrábí se další vybavení, které opět odpovídá schopnostem a pokroku každého člověka. Pokud nebudete mít jiné zdravotní pooperační problémy, kůže pahýlů se dobře zahojí a nebude citlivá, lůžka protéz budou dobře vyrobena, Vy budete v dobré fyzické kondici, můžete protézy používat i celý den. Pokud budete mít zájem o zhotovení pomůcek v naší firmě, volejte na telefonní číslo 541 218 083, kde Vám paní v naší evidenci poradí, jak postupovat a co přinést za dokumenty, abychom Vás mohli zaregistrovat a pomůcky začít vyrábět.

2006-12-13

Otázka:Dobrý den, je mi 25 let a mám od dětství skoliózu, nic zvláštního jsem s tím nikdy nic nedělala, ale všímám si, že se začínám jakoby zaklánět a taky mě hodně začínají bolet záda. Chtěla jsem se zeptat, jestli by mi mohl pomoci nějaký ten korzet, pokud ano, tak jak na to a kolik asi stojí. Děkuji.

Odpověď: Ano, mohl by Vám pomoci, ale musíte nejdříve navštívit ortopeda, který Vás prohlédne, určí vhodný typ pomůcky a pokud Vám vystaví poukaz na léčebnou pomůcku, nebudete platit nic, vše by Vám hradila Vaše zdravotní pojišťovna. Pokud k lékaří chodit nechcete, můžeme Vám zhotovit vhodnou pomůcku na Vaše náklady. Dopředu nevím, o jaký typ korzetu by se jednalo, ceny korekčních trupových ortéz se pohybují od 15 000 do 20 000 Kč.

2006-07-13

Otázka:Dobrý den, dokázali byste vyrobit protézu DK i pro zvíře, konkrétně pro psa? Pokud se tímto nezaobíráte, neznáte někoho, kdo by podobný problém již řešil? I za negativní odpověď děkuji.

Odpověď: Výrobou pomůcek pro zvířátka se nezabýváme. Výroba není propracována a zavedená. Je také potřeba zvážit, zda je protéza pro pejska nejlepším řešením, neboť může pro zvíře znamenat více zatěžující prvek, než chybějící končetina. Také pro Vás by to znamenalo více práce s údržbou pomůcky. Specializovaný výrobce protéz pro zvířata neexistuje.

2005-06-30

Otázka:Dobrý den, chci se zeptat, jestli existuje nějaká protéza horní končetiny, pokud je amputována celá ruka i s kloubem a rameno je vytvořeno ze svalu. Pokud ano, prosím o odpověd, předem děkuji.

Odpověď: Z Vašeho dotazu jsem vyrozuměl, že jde o amputaci v ramenním kloubu. Jde zhotovit protézu, jejíž objímka je zavěšena na rameni, které je kosmeticky upraveno. Na objímku je napojen kulový kloub a další komponenty nahrazující horní končetinu. Tento typ protézy vyrábíme. Ostatní podrobnosti týkající se tohoto typu protézy jsou totožné s ostatními typy protéz uvedenými na našich webových stránkách zde.

2005-06-19

Otázka:Vážení přátelé, náš 29 letý syn přišel v březnu t.r. při úrazu o zápěsté levé ruky. Vzhledem k tomu, že má ještě celý život před sebou, máme pochopitelně zájem o nejlepší protézu, která by byla alespoň trochu funkční a pomohla by mu zařadit se zpět do normálního života. Prosíme Vás proto o radu a pomoc. Věříme, že nám pomůžete vyřešit tento problém. Jsme pochopitelně ochotni uhradit i nadstandard. Předem velmi děkujeme za pomoc a především radu.

Odpověď: Vzhledem k věku Vašeho syna a Vašim požadavkům bych pro něj doporučil myoelektrickou protézu, jejíž funkce je závislá na snímání impulzů svalů pomocí dvou elektrod. Impulzy se přenášejí do mikroelektroniky, která zajišťuje pohyb protézy. Rozevření a zavření prstů protézy si vlastně uživatel řídí sám, kontrakcí svých svalů. Tento typ protézy nemusí být ale vhodný pro všechny uživatele. Vhodnost se určí pomocí vyšetření, které provádíme zdarma a je založeno na změření rozsahu a síly svalových reakcí v amputované končetině. Schválení úhrady pojišťovnou je závislé na schválení poukazu na pomůcku revizním lékařem a komisí na Ústřední pojišťovně. Cena pomůcky se pohybuje kolem 200 000 - 250 000 Kč, komponenty jsou od německé firmy Otto Bock. Na termín vyšetření se prosím domluvte s naší evidencí, na telefonním čísle 541 218 083. Další informace jsou uvedeny na našich webových stránkách zde.

2005-04-15

Otázka:Dobrý den, můj 13-ti letý syn přišel o půl chodidla na levé noze, chtěla bych se zeptat, zda se vyrábějí protézy i na půl chodidla. Předem děkuji za odpověď

Odpověď: Pro částečnou amputaci chodidla vyrábíme silikonové náhrady, které se tvarem i barvou velmi přibližují zdravému chodidlu. Poukaz na tuto pomůcku vystavuje ortoped, chirurg nebo rehabilitační lékař, kód pro zdravotní pojišťovnu je ve Vašem případě 05 0001673 a nemusí být schválen revizním lékařem. Další podrobnosti o této pomůcce, jak vypadá, najdete na našich webových stránkách zde.

2005-04-15

Otázka:Vážení přátelé, otec má bércovou protézu dolní končetiny. Proteza mu způsobuje otlaky , ktere mu čas od času znemožňují chůzi i na několik dní. Max. délka pohybu s holí je 30 min. Bez hole třicet metrů. Protéza v lůžku tlačí a způsobuje mu bolest , ktera mu znemožňuje chuzi. Prosím poraďte, jestli je možné nějakým způsobem napravit tento problém. Pahýl se také mění a a bandáže se musí měnit. Prosím poraďte, jestli existuje nějaký efektivní způsob nápravy tohoto problému a to třeba i nadstandardní. Předem velice děkuji za odpověď. S přátelským pozdravem

Odpověď: Je nutné, aby Váš tatínek přišel na naše pracoviště osobně. Pokud by tatínek nebyl schopen sám komunikovat, můžete přijet s ním. Je potřeba přesně určit příčinu jeho problému, jeho zdravotní stav, stav jeho pahýlu a stav objímky jeho protézy. Každý problém lze řešit a je zbytečné, aby se Váš tatínek zbytečně trápil bolestivou chůzí nebo byl nucen protézu nepoužívat. Nezapomeňte se prosím předem objednat na telefonním čísle 541 218 083.

2005-01-01

Otázka:Dobrý den, mám amputaci v půlce stehna. Nehoda se stala začátkem srpna. Mám zatím prvoprotézu - klasickou kolem pasu, která mi nevyhovuje z důvodu, že bylo zranění i v třísle a zlámané kůstky stydké. prostě jak se protéza opírá v třísle je to bolestivé nejen na tu jizvu. Není to bolest, že až se to otlačí, tak si zvyknu ... můžete mi něco doporučit? Jsem zdaleka ale, přístup mého protetika se mi moc nelíbí, protože se se mnou o tom vůbec nebavil a nic jiného mi nenabídl ... je tam ale ještě jeden problém, že se zalívám vodou a pahýl je silnější ... Snažím se hubnout. Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, pokud jsem dobře porozuměl Vašemu problému, tlačí Vás objímka protézy do třísel, kde máte i jizvu po operačním zákroku. První rok po amputaci dochází k častým změnám pahýlu, a z toho, co píšete, se mi zdá, že Vám objímka dobře nesedí. Rozhodně Vás nesmí nic tlačit do třísel, ani na jizvu. Bylo by potřeba provést úpravu objímky. Možná bude nutné udělat nový odlitek a novou objímku. Byl bych samozřejmě mnohem raději, kdybyste mohl k nám na protetiku přijet osobně. Jen tak se mohu rozhodnout pro nejlepší řešení Vašeho problému a zvolit vhodný typ objímky. Bylo by to vhodné i vzhledem k Vámi uváděnému problému s objemem pahýlu. Pokud se rozhodnete přijet osobně, objednejte se prosím předem na telefonním čísle 541 218 083 ke konzultaci.

2005-01-01

Otázka:Můj lékař mi chce předepsat individuální pomůcku, ale ve vaší nabídce ji nenašel. Jste schopni vyrobit i něco nestandardního ?

Odpověď: Jsme schopni vyrobit i pomůcky neuvedené v našich prezentacích, lékař musí ale přesně stanovit (na poukaz nebo telefonicky), jakou funkci má pomůcka plnit.

2005-01-01

Otázka:Jak dlouho budu muset pomůcku nosit?

Odpověď: Délka používání pomůcek je individuální. Záleží na tom, jak důsledně se uživatel při léčbě řídí pokyny lékaře a našimi instrukcemi. Dobu léčby určí lékař na základě léčebných výsledků.

2005-01-01

Otázka:Chci nadstandardní pomůcku. Mohu si nadstandard doplatit sám?

Odpověď: Ne. Pojišťovny nepřipouští doplácení na pomůcky, jejichž výrobu plně hradí. Vyrábíme pomůcky individuálně a pokud zjistíme, že plně aktivní uživatel využije nadstandardní vybavení, ve spolupráci s lékařem doporučíme výrobu nadstandardní pomůcky reviznímu lékaři pojišťovny. Pokud revizní lékař výrobu schválí, je i nadstandard plně hrazen zdravotní pojišťovnou.

2005-01-01

Otázka:Z čeho se pomůcky vyrábějí?

Odpověď: To je individuální. Vždy se snažíme volit takový materiál, aby byl uživateli příjemný, nebyl těžký, snadno se udržoval. Materiál musí být ale především zvolen tak, aby pomůcka splnila svoji funkci. Techničtí pracovníci mají v současné době velký výběr ze sortimentu tuzemského i zahraničního. Obecně se používají přírodní nebo umělé kůže, plasty ve všech možných tuhostech a tloušťkách, dural, ocel, titan, nerez.

Formulář pro Váš dotaz
Jméno a přijmení
Váš e-mail
Telefon
Váš dotaz