ORTOTICKO PROTETICKÉ CENTRUM s.r.o.
Kamenná 178/7, 639 00 Brno-Štýřice, CZ
Tel.: 531 012 151     Mobil: 773 832 028
E-mail: monika.obhlidalova@ortoprotetika-brno.cz

Protézy chodidla

Silikonové protetické náhrady pro částečnou amputaci chodidla

V případě amputace části chodidla, kdy je zachována alespoň jeho polovina, zhotovujeme silikonové protetické náhrady, které chybějící část esteticky i funkčně nahradí.

Výroba začíná zhotovením individuálního odlitku amputačního pahýlu a druhého chodidla do speciální hmoty. Každý uživatel dostává nejdříve zkušební lůžko, pomocí kterého zjistíme, zda je v pořádku vnitřní tvar. Zkoušení trvá 1 až 2 týdny. Je důležité, aby zkušební lůžko plně přiléhalo, nikde netlačilo ani netáhlo. Jakmile je vše v pořádku, je možné zahájit práci na finálním výrobku, jehož vnější vzhled odpovídá zdravému chodidlu. V konečné fázi výroby je povrch dobarvován dle barevné škály zákazníkovy kůže tak, aby náhrada opticky co nejvíce splynula s barvou jeho kůže. Můžeme tak i velmi náročným uživatelům nabídnout dokonalý kosmetický vzhled a díky vlastnostem materiálu vetší pohodlí. Hmota je pružná, ale současně i přiměřeně tuhá, uložení pahýlu v lůžku protézy není bolestivé, nezpůsobuje odřeniny ani otlaky. Hygienická údržba je rychlá a snadná.

Silikonová ortopedická pomůcka musí splňovat současně 3 základní kritéria: funkci, komfort a vzhled. Komfort a funkci protézy ovlivňuje bezpečné uchycení protézy na amputované noze a to je závislé na délce amputačního pahýlu. Pokud chybí více, jak polovina chodidla, plní silikonová protéza pouze funkci kosmetickou, ale biomechanicky nepřispívá ke zlepšení chůze. Uchycení těchto silikonových protéz není bezpečné. V takových případech je vhodnějsí zhotovit klasickou štítovou protézu.

KÓDY ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY: 

24 4000023 protéza pro trastibiální amputaci a níže prvovybavení                                                                                    Předpis - lékařská odbornost: ORP, ORT, REH, CHInutné schválení revizním lékařem- úhrada ZP 99% max. doplatek 3000,-                                                                                                 

24 4000024 protéza pro transtibiální amputaci a níže. stupeň aktivity I. od 19 let                                                          24 4000025 protéza pro transtibiální amputaci a níže. stupeň aktivity II. od 19 let                                                         24 4000026 protéza pro transtibiální amputaci a níže. stupeň aktivity III. od 19 let                                                       24 4000027 protéza pro transtibiální amputaci a níže. stupeň aktivity IV. od 19 let                                                        Předpis - lékařská odbornost: ORP, ORT, REH nutné schválení revizním lékařem- úhrada ZP 99% max. doplatek 3000,-

30 4100004  oprava protézy - nutné schválení revizním lékařem-  úhrada ZP 75%
30 4100003 úprava protézy -  nutné schválení revizním lékařem-  úhrada ZP 100%
Předpis - lékařská odbornost: ORP, ORT, CHI, NEU, REH

Vysvětlení zkratek lékařských odborností:
CHI - chirurg, NEU - neurolog, ORP - ortopedický protetik, 
ORT - ortoped, REH - rehabilitační lékař

 

UKÁZKY AMPUTACÍ ČÁSTI CHODIDLA A NÁHRADY

      
silikonové chodidlo

 

Protéza chodidla se silikovo- pěnovou výplní, odlehčenou špičkou pro citlivou oblast, se zipem pro pohodlné nazouvání.

Pro lepší stabilitu a dynamiku chůze je v chodidle zapracován karbonový plát.